Egy nemrégiben publikált elemzés szerint egy amerikai vezetésű, „MI Manhattan Project” névre keresztelt kezdeményezés drámai módon felgyorsíthatná a mesterséges intelligencia fejlődését, 2027-re elérve a GPT-4 modell képzési skálájának 10 000-szeres növelését. Ez a gigantikus projekt – melyet a történelmi Apollo és Manhattan Project mintájára képzeltek el – nem csupán vállalati versengés, hanem egy globális, országok közötti erőforrás-mozgósítási futam részévé válhat, aminek az emberiségre nézve gyökeres változásokat hozó következményei lehetnek.

  • A projekt a történelmi Apollo program mintájára épülne, kormányzati vezetéssel és magánszektorbeli erőforrások bevonásával.
  • Az Apollo program csúcsához hasonló beruházás 27 millió GPU-t finanszírozhatna, lehetővé téve egy, a GPT-4-nél 10 000-szer nagyobb modell képzését 2027 végére.
  • Az Egyesült Államok-Kína Gazdasági és Biztonsági Felülvizsgálati Bizottsága már javasolta egy ilyen program elindítását, mint az általános mesterséges intelligencia (AGI) elérésének elsődleges prioritását.

A mesterséges intelligencia (MI) fejlődésének üteme hihetetlen, és ahogy egyre kifinomultabb rendszerek születnek, úgy merül fel a kérdés: hogyan gyorsítható fel még inkább ez a folyamat? Az Epoch AI kutatóintézet nemrégiben publikált egy elemzést, amely azt vizsgálja, milyen formát ölthetne egy, az Egyesült Államok által vezetett „MI Manhattan Project” kezdeményezés. A tanulmány szerint egy ilyen projekt jelentősen felgyorsíthatná az MI fejlődését, és 2027-re a GPT-4 modell képzési skálájának 10 000-szeres növelését érhetné el.

A koncepció a történelmi nagyszabású projektek mintájára

Az Epoch AI kutatói a javasolt nemzeti MI projektet olyan történelmi léptékű erőfeszítések mintájára modellezték, mint az Apollo program vagy az eredeti Manhattan Project, amely a második világháború alatt a nukleáris fegyverek kifejlesztését célozta. Ezek a programok közös jellemzőkkel bírtak: kormányzati vezetés, hatalmas anyagi ráfordítás, és a magánszektor, valamint az akadémia szoros bevonása. Az MI Manhattan Project is hasonló elvekre épülne, egyesítve a nemzeti forrásokat és a leginnovatívabb magánvállalatok szakértelmét.

Ambiciózus célok és az ehhez szükséges erőforrások

Az elemzés szerint az Apollo program csúcsán tapasztalt beruházási szint – inflációval kiigazítva – elegendő lenne mintegy 27 millió GPU finanszírozására. Ez a szám elképesztő, hiszen egy ilyen kapacitás lehetővé tenné egy, a GPT-4-nél 10 000-szer nagyobb MI modell képzését 2027 végére. A hatalmas erőforrás-igény rámutat arra, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése már régen túlnőtt a startupok vagy akár a technológiai óriások puszta versenyén; nemzeti prioritássá vált.

A stratégiai jelentőség és az AGI törekvés

Az Egyesült Államok-Kína Gazdasági és Biztonsági Felülvizsgálati Bizottsága már korábban is javasolta egy „Manhattan Project” típusú MI program elindítását, melyet az általános mesterséges intelligencia (AGI – Artificial General Intelligence) elérésének legfőbb prioritásaként azonosított. Az AGI olyan MI-t jelöl, amely bármilyen intellektuális feladatot képes elvégezni, amit egy ember is, vagy akár annál is jobban. Az Epoch AI elemzése is ezt a stratégiát erősíti meg, jelezve, hogy a technológiai vezető szerep megszerzése alapvető fontosságú geopolitikai szempontból is.

Az energiaellátás gigantikus kihívása

Egy ekkora léptékű MI projekt óriási energiaigénnyel járna. Az Epoch becslései szerint az ehhez szükséges villamosenergia-mennyiség hatalmas lenne, ami komoly infrastrukturális beruházásokat tenne szükségessé. A tanulmány javasolja a Védelmi Termelési Törvény (Defense Production Act) és más nemzeti erőfeszítések kihasználását az erőműépítések felgyorsítására, biztosítva a szükséges energiaellátást a gigantikus adatközpontok és MI modellek működtetéséhez.

Miért fontos ez? A globális MI-futam

Az AGI/ASI (Artificial Superintelligence – mesterséges szuperintelligencia) verseny már nem csupán vállalati szintű versengés, hanem egy globális sprint az energia- és MI-infrastruktúra mobilizálására. Ahogyan a múlt nagy nemzeti erőfeszítései (mint az Apollo vagy a Manhattan Project) is gyökeresen megváltoztatták a világot, úgy az első ország, amely eléri ezt a technológiai mérföldkövet, az emberiségre nézve is alapvető következményekkel járó vezető szerephez juthat. Az Epoch AI elemzése egyértelmű: az MI jövője nem csak technológiai, hanem nemzetbiztonsági és geopolitikai kérdés is egyben.

Forrás:

Szerző: Szuhi Attila

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

július 14, 2025

Egy nemrégiben publikált elemzés szerint egy amerikai vezetésű,

július 11, 2025

A Google szoftverfejlesztésében az elmúlt öt év forradalmi

július 11, 2025

A Google erőteljes új, nyílt orvosi AI modelljei

július 11, 2025

Az ex-Meta-kutató „a félelem kultúráját” emlegeti Egy távozó


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!