A Microsoft ismét jelentős létszámleépítést hajt végre, mintegy 9000 dolgozójától válik meg. Ez a lépés a technológiai szektorban zajló szélesebb körű átszervezések és költségcsökkentések része, amelyekben az automatizálás és a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap.
- A Microsoft globális munkaerejének kevesebb mint 4%-át, mintegy 9000 alkalmazottat érint az elbocsátás.
- Ez a legújabb lépés a 2025-ben már korábban is bejelentett, több ezer fős leépítések sorába illeszkedik a cégnél.
- Több tech vállalat (Meta, Intel, Amazon, CrowdStrike) is hasonló megszorításokat hajt végre, és nyíltan beszélnek a mesterséges intelligencia további alkalmazásáról a hatékonyságnövelés és a megtakarítások érdekében.
A redmondi székhelyű Microsoft 2025. július 2-án, szerdán jelentette be, hogy mintegy 9000 alkalmazottjától válik meg, ami a globális munkaerő kevesebb mint 4%-át érinti. Az elbocsátások a vállalat különböző csapatainál, szerepköreiben és földrajzi területein zajlanak. A bejelentésre a Microsoft 2026-os pénzügyi évének második napján került sor, ami tipikus időpont a cég reorganizációs lépéseire.
„Folytatjuk azokat a szervezeti változtatásokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a vállalat és a csapatok a lehető legjobban pozicionálják magukat egy dinamikus piacon a siker érdekében” – állt a Microsoft szóvivőjének e-mailben küldött nyilatkozatában.
Folyamatos átalakulás és a menedzsmenti szintek csökkentése
Ez nem az első létszámleépítési hullám a Microsoftnál 2025-ben. Januárban a teljes munkaerő kevesebb mint 1%-át, májusban több mint 6000, júniusban pedig legalább 300 dolgozót bocsátottak el. 2024 júniusában a cég 228 000 embert foglalkoztatott. A 2023-as évben 10 000 embert küldtek el. A Microsoft történetének talán legnagyobb elbocsátási hulláma 2014-ben történt, amikor a Nokia eszköz- és szolgáltatási üzletágának felvásárlását követően 18 000 munkahely szűnt meg.
A májusi elbocsátásokhoz hasonlóan a mostani megszorítások célja, hogy csökkentsék a menedzsmenti szintek számát az egyéni hozzájárulók és a felső vezetők között. Phil Spencer, a Microsoft játékos divíziójának vezetője egy belső memo szerint kijelentette: „A gaming üzletág tartós sikerének biztosítása, valamint a stratégiai növekedési területekre való fókuszálás érdekében bizonyos üzleti területeken befejezzük vagy csökkentjük a munkát, és a Microsoft példáját követve eltávolítjuk a menedzsmenti szinteket az agilitás és hatékonyság növelése érdekében.”
A mesterséges intelligencia és a robotok térnyerése a tech szektorban
A Microsoft lépése nem egyedi a technológiai iparban. Több más nagyvállalat is jelentős leépítéseket jelentett be 2025-ben, egyúttal jelezve, hogy a mesterséges intelligencia (MI) és az automatizálás egyre nagyobb szerepet kap a hatékonyság növelésében és a költségcsökkentésben:
- A Meta a munkaerő mintegy 5%-ától (~3600 fő) vált meg.
- Az Intel drasztikus, 15-20%-os leépítéseket hajt végre.
- Az Amazon konkrét számokat ugyan nem közölt, de bejelentette, hogy a munkahelyeket robotok és mesterséges intelligencia fogják felváltani.
- A CrowdStrike is munkaerejének 5%-át bocsátotta el.
Ezek a cégek mind 2025-ös adatokkal dolgoztak, és nyíltan beszéltek arról, hogy a mesterséges intelligenciát fogják használni további megtakarítások elérésére a szoftverfejlesztés (SWE) területén.
Erős pénzügyi háttér mellett
Érdemes megjegyezni, hogy a Microsoft pénzügyi szempontból továbbra is rendkívül erős. A márciusi negyedévben közel 26 milliárd dolláros nettó bevételt ért el 70 milliárd dolláros árbevétel mellett, ami jóval meghaladta a Wall Street várakozásait. A cég továbbra is az S&P 500 index legjövedelmezőbb vállalatainak egyike. A vezetőség a júniusi negyedévre mintegy 14%-os éves árbevétel-növekedést prognosztizált, az Azure felhőszolgáltatások és a vállalati termelékenységi szoftverek előfizetéseinek várható növekedésének köszönhetően.
A Microsoft részvényárfolyama június 26-án rekordmagas, 497,45 dolláron zárt, bár szerdán 0,2%-os csökkenéssel fejezte be a napot. Az elmúlt időszakban más szoftverszolgáltatók, mint az Autodesk, a Chegg és a CrowdStrike is karcsúsították működésüket. Szerdán a bérszámfejtő ADP arról számolt be, hogy az amerikai magánszektorban 33 000 munkahely szűnt meg júniusban, szemben a Dow Jones által megkérdezett közgazdászok 100 000-es növekedési előrejelzésével.
Forrás: CNBC