A Helmholtz München kutatói egy Centaur nevű mesterséges intelligencia modellt fejlesztettek ki, amely az emberi pszichológiai kísérletekből származó adatok millióin alapulva rendkívüli pontossággal képes szimulálni az emberi döntéshozatalt és viselkedést. Ez az áttörés új korszakot nyithat meg az emberi gondolkodás és mentális folyamatok megértésében, virtuális laboratóriumként szolgálva a kutatók számára.
- A Centaur a Meta LLaMA modelljének finomhangolásával jött létre, 60 000 résztvevő 160 pszichológiai kísérletéből származó adatok felhasználásával.
- A modell képes előre jelezni az emberi döntéseket és viselkedést a legkülönfélébb feladatok során, még az általa korábban nem látott szituációkban is.
- A Centaur 14 hagyományos kognitív modellt múlt felül 32-ből 31 feladatban, beleértve a szerencsejátékot, a memóriát és a problémamegoldást.
Hosszú ideje kutatják a tudósok az emberi elme működését és az ehhez kapcsolódó döntéshozatali mechanizmusokat. Most a németországi Helmholtz München kutatói jelentős áttörést értek el a mesterséges intelligencia (MI) területén egy olyan modell megalkotásával, amely példátlan pontossággal képes szimulálni az emberi gondolkodást és viselkedést.
A forradalmi Centaur: Hogyan épült fel?
A Centaur névre keresztelt MI-modell alapját a Meta LLaMA nyelvi modellje adja, amelyet a kutatók egyedülálló módon finomhangoltak. Ehhez nem kevesebb, mint 60 000 résztvevő 160 különböző pszichológiai kísérletéből származó adatokat használtak fel, ezzel megtanítva a rendszert az emberi döntési mintázatok reprodukálására.
Az eredmény egy olyan MI, amely nem csupán az ismert helyzetekben, hanem a számára teljesen új feladatokban is képes pontosan előre jelezni az emberi választásokat és viselkedéseket. Ez azt jelenti, hogy a Centaur képes modellezni, hogyan döntenénk mi magunk bizonyos szituációkban.
Képességeit mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy 14 hagyományos kognitív modellt múlt felül 32-ből 31 feladatban. Különösen kiemelkedő teljesítményt nyújtott a szerencsejáték, a memória és a problémamegoldás szcenáriókban, ahol predikciói hihetetlenül pontosnak bizonyultak.
A kutatók célja, hogy a Centaurt egy „virtuális laboratóriumként” használják. Ez lehetővé tenné számukra, hogy elméleteket teszteljenek, és mélyebben megértsék az emberi gondolkodás és a mentális egészség mögött meghúzódó kognitív folyamatokat anélkül, hogy bonyolult és költséges valós kísérleteket kellene végezniük.
Miért fontos ez az áttörés?
A Centaur sikere arra utal, hogy az emberi kogníció és döntéshozatal sokkal kiszámíthatóbb lehet, mint azt eddig gondoltuk. Ez ijesztő pontosságú forgatókönyv-szimulációkat tehet lehetővé a jövőbeli, ASI (mesterséges szuperintelligencia) szintű modellek számára. Ha egy MI képes ilyen mértékben megérteni az emberi logikát és érzelmeket befolyásoló tényezőket, az komoly etikai és filozófiai kérdéseket vet fel.
Ezen túlmenően, a Centaur hatalmas kutatási eszközt jelent. Lehetővé teszi a tudósok számára, hogy viselkedéstudományi tanulmányokat futtassanak jelentős költségvetés és évekig tartó résztvevő-toborzás nélkül. Ez felgyorsíthatja az emberi pszichológia megértését és új utakat nyithat meg a mentális egészségügyi beavatkozások fejlesztésében.
Ez a fejlesztés nem csupán technológiai mérföldkő, hanem egy kulcsfontosságú lépés az emberi elme feltérképezésében és az MI-vel való kapcsolatunk jövőjének alakításában.
Forrás: Nature