Dario Amodei az Anthrpic vezérigazgatója adott interjút a Wall Street Journal-nak.
A cikk több erős állítást is megfogalmaz:
- Az emberi szintet meghaladó mesterséges intelligenciák 2-3 év múlva már velünk lesznek
- rövid távon az AI-k nagy mértékben növelik majd a munkahatékoynságot, azonban hosszabb távon (3év), már annyival hatékonyabbak lesznek az emberi munkaerőnél, hogy az egész gazdaságot újra kell gondolni
- 3-6 hónapon belül érkezik az Anthropic új modellje
Dario Amodei egy olasz-amerikai mesterséges intelligencia kutató és vállalkozó, aki az Anthropic nevű AI kutatási vállalat alapítója és vezérigazgatója. Korábban az OpenAI kutatási alelnöke volt. Amodei a Stanford Egyetemen szerzett fizika alapszakos diplomát, majd a Princeton Egyetemen doktorált, ahol az idegi áramkörök elektrofiziológiáját tanulmányozta.
Az Anthropic egy mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat, amelyet 2021-ben alapítottak azzal a céllal, hogy olyan AI rendszereket fejlesszenek, amelyek megbízhatóbbak és értékközpontúbbak. A vállalat kutatási fókusza az úgynevezett "AI safety" vagyis az AI biztonság, ami magában foglalja azt a törekvést, hogy az AI rendszerek ne csak hatékonyak, hanem az emberi értékekkel is összhangban legyenek, és minimalizálják a potenciális káros mellékhatásokat. Az Anthropicot olyan egykori OpenAI alkalmazottak alapították, mint Dario Amodei és Tom Brown, akik az AI fejlesztés etikai és biztonsági kérdéseire összpontosítottak. A vállalat egyik legismertebb terméke a Claude nevű AI chatbot, amelyet arra terveztek, hogy segítse a felhasználókat a különböző feladatokban, miközben biztonsági és etikai szempontokat is figyelembe vesz.
Termékfejlesztés és a Claude jövője:
Az interjú elején szóba kerültek a Claude felhasználói által leginkább várt funkciók. A képviselő megerősítette, hogy az internethozzáférés kiemelt prioritás, és „viszonylag hamarosan” elérhetővé válik. Bár pontos dátumot nem árult el, hangsúlyozta, hogy az Anthropic más megközelítést alkalmazhat, mint a versenytársak. A hangmód bevezetése „idővel” várható, bár az üzleti felhasználás kevésbé indokolja ezt a funkciót. A fotógenerálás terén az Anthropic nem tervez prioritást adni a fejlesztésnek, mivel ezt a területet különállónak tekintik a többi generatív AI alkalmazáshoz képest, és biztonsági szempontból is egyedi kihívásokat vet fel. Ha a fogyasztói oldalon igény mutatkozik rá, inkább külső partnerrel működnének együtt.
A felhasználói visszajelzések alapján a magasabb sebességkorlátok bevezetése sürgető igény, amin az Anthropic „keményen dolgozik”. A megnövekedett kereslet meghaladta a számítási kapacitásukat, de folyamatosan fejlesztik az infrastruktúrát, és növelik a számítási erőforrásokat. A képviselő 2026-ra már több mint egymillió chipből álló klaszterrel számol, ami jelentősen javíthatja a felhasználói élményt. A memória funkció, amely lehetővé teszi Claude számára a projektek közötti információk megjegyzését, szintén „hamarosan” érkezik, és a „virtuális munkatárs” koncepciójuk fontos része.
Új modellek és a „közeljövő”:
Az interjú során szóba kerültek az új modellek is. A képviselő megerősítette, hogy „nem túl távoli jövőben” fognak kiadni „nagyon jó modelleket”, de konkrét neveket vagy dátumokat nem közölt. A „nem túl távoli jövőt” 3-6 hónapos időtávként határozta meg. Az Anthropic a reasoning modellek terén kissé eltérő megközelítést alkalmaz. Ők a gondolkodási és önreflexiós képességeket egy folyamatos spektrumnak tekintik, nem pedig különálló módszernek. A megerősítéses tanulás nagyobb mértékű alkalmazásával a modellek gondolkodóbbá és reflektívabbá válnak. Az Anthropic célja egy olyan modell létrehozása, amely „folyamatosan interpolál” a különböző képességek között, és „fluidabban ötvözi az érvelést a modellek által végzett összes többi dologgal”.
Az AI fejlődésének sebessége és a közeljövő kilátásai:
A képviselő szerint az AI fejlődése „olyan gyors, mint az emberek gondolják”. Visszatekintve saját útjára, 2017-18-ban még úgy gondolta, hogy a 2020-as évek közepére az AI modellek jobbak lesznek, mint az emberek szinte mindenben, de bizonytalan volt. Azonban az elmúlt 3-6 hónapban ez a bizonytalanság jelentősen csökkent. A következő 2-3 évben „viszonylag magabiztos”, hogy olyan modellek fognak megjelenni a munkahelyen és a fogyasztói piacon, amelyek „fokozatosan jobbak lesznek nálunk szinte mindenben”. A képviselő hangsúlyozta a gyors fejlődés komolyságát és a felelős kommunikáció fontosságát az iparág részéről.
Virtuális munkatársak és az munkaerőpiac átalakulása:
Az Anthropic „virtuális munkatárs” koncepciója az interjú egyik központi témája volt. A képviselő leírta, hogy egy ilyen munkatárs képes lenne elvégezni szinte bármilyen feladatot egy számítógépen, amelyre egy virtuális ember is képes lenne. Ez magában foglalja a kódírást, tesztelést, dokumentáció készítést, kommunikációt kollégákkal, és még sok mást. A képviselő „gyanítja”, hogy egy „nagyon erős verzió” ezekből a képességekből még ebben az évben, akár az első félévben megjelenhet.
A munkaerőpiacra gyakorolt hatás kapcsán rövid- és hosszú távú perspektívát különböztetett meg. Rövid távon (1-3 év) a technológiai zavarok korábbi példáihoz hasonlóan az alkalmazkodóképességre és a komparatív előnyök kihasználására kell összpontosítani. Még ha egy gép 90%-ban átveszi is egy munka feladatait, a fennmaradó 10% felértékelődik, és az emberek 10-szer többet tudnak foglalkozni ezzel a kritikus résszel. A vállalatoknak a komplementaritásra kell törekedniük a helyettesítés helyett.
Hosszú távon, amikor az AI rendszerek mindenben jobbak lesznek, mint az emberek, „újragondolásra szorul a gazdaság szerveződése és az emberi értelem megtalálása”. A képviselő szerint ez elkerülhetetlenül bekövetkezik, bár az időpontot nem tudta pontosan megjósolni (lehetséges, hogy 2027, de lehet, hogy később). Fontosnak tartja, hogy ebben a helyzetben „mindannyian egy csónakban leszünk”, és közösen kell megtalálni a megoldásokat az új helyzetre.
Szabályozás és felelősség:
Az Anthropic „politikai szereplőként” definiálja magát, de nem „politikai színészként”. Céljuk, hogy globális AI politikát alakítsanak ki, és ezt minden érdekelt féllel megosszák, függetlenül politikai irányultságuktól. A képviselő hangsúlyozta az exportkontrollok fontosságát Kínával szemben, valamint a belső tesztelés és mérés szükségességét a modellek nemzetbiztonsági kockázatainak felmérésére. Az Anthropic elkötelezett a felelős AI fejlesztés mellett, és ezt a szemléletet igyekszik terjeszteni az iparágban.
Tanácsok fiataloknak:
A fiataloknak azt tanácsolta, hogy tanulják meg használni az új technológiákat, és fejlesszék kritikai gondolkodási készségeiket. A megbízható információk felismerése egyre nehezebbé válik a generatív AI korszakában, ezért a kritikai szemlélet elengedhetetlen lesz a jövőben.
Összefoglalva, az Anthropic képviselője egy dinamikus és gyorsan fejlődő AI iparág képét festette le, ahol a következő években jelentős áttörések várhatók mind a technológiai képességek, mind a társadalmi hatások terén. Az Anthropic elkötelezett a felelős fejlesztés és a pozitív társadalmi hatás elérése mellett, és aktívan részt kíván venni a szabályozási keretek kialakításában is.